Mám teď pár vteřin abych vás zaujala. Abyste mi dali to nejcennější co v životě máte – totiž váš čas a pozornost. Je to podobný jako na Youtubu. Pár sekund a basta. Není to lehký. A ještě těžší je takové zaujetí udržet. Ne na chvíli. Ale na roky. Na 37 let. A navíc obsah takového Youtube kanálu rozšířit do 170 zemí světa. A mluvit v něm stovkou jazyků. A nasbírat za to na 3 biliony zhlédnutí. A to všechno zdarma. Že to není možný. Ale je. Vítejte na TEDxu.
Důvod proč vám dneska chci psát o TEDxu je číslo 7. Prý je magické. Znáte to… za sedmero řekama… sedmero horama…. za sedm dní Bůh stvořil svět….. Letos je to přesně 7 let. Je to sedm roků, co se mi otevřela brána do organizačního týmu pražského TEDxu. Co jsem vstoupila do party lidí, která do Čech kousek největšího vzdělávacího hnutí světa přinesla. A kultivuje ho a šíří po českých luzích a hájích. Nejenom že jsem se v „TEDxPartě“ mnohé naučila, poznala desítky inspirativních lidí, kteří jsou špičkou ve své branži, svými činy nebo slovy dokáží měnit svět, a nebo jsou „jenom“ majiteli neotřelých myšlenek a nevšedních příběhů, které se nebojí říct světu. Ale dostala jsem důvěru mých parádních tedexáckých “soukmenovců” a už 12krát mohla TEDxPrague moderovat. Takže jistě chápete, jak velká je to pro mě srdcovka. A proto vám o ni budu dneska vyprávět ….

Tahle globální komunita spojuje lidi ze všech disciplín a kultur, kteří šíří myšlenky hodné šíření. Přesně to je motto TEDxu. Všude na světě.
A může za to tzv. velký TED. Ten uspořádali v Americe v roce 1984. Byla to v podstatě konference, na které řečnice a řečníci mluvili o všem, co souviselo s těmi třemi velkými písmeny – tedy Technologies, Entertainment a Design. Od té doby se mnohé změnilo. Dnes už se témata rozšířila třeba o vědu, výzkum, business nebo umění.
Myšlenky, nápady a vhledy, které TEDem procházely, měly takový úspěch, že se „velký táta“ rozmnožil. Po světě se začala organizovat nezávislá TEDx setkání. Poznáte je právě podle toho malého „x“ na konci. V Čechách se tenhle červený symbol zakořenil v roce 2009. O té doby zavítal z Matičky Prahy do mnoha českých měst.

Být řečníkem na TEDx je v podstatě velká čest. Abyste na něm mohli mluvit, musí vás nominovat někdo z programového týmu. A taky obhájit a následně vás tým musí schválit. Takže není možné, aby si tam někdo prosadil kamarádíčka, kolegu z práce nebo třeba milenku. To je jedna z věcí, proč si TEDx po celá ta desetiletí zachovává jistou „čistotu“ a roste jeho oblíbenost. A možná taky proto, protože na TEDxu nikdo nic nevypráví hodiny, jako třeba na firemních poradách. 🙂
Ale mám omezený čas. Cca 14 minut. Dovoluje se až 18, ale to jsou výjimky. Takový talk měla třeba Monika Levinski, která toho času hovořila o tom, jaké to je být nejvíc nenáviděná žena v USA: Osmnácti minutový časový limit prosadil kurátor TED Chris Anderson s tím, že je „dostatečně dlouhý, aby byl vážný a dostatečně krátký, aby udržel pozornost lidí.“

Kuriózní na tom je, že ještě před 15 lety jste nemohli najít žádné TED Talks online. Účast na konferenci byl luxus. Ceny vstupenek závratné. Tak je tomu dodnes. V Americe stojí dvoudenní vstupenka na TED kolem 2.000,- dolarů. Nebojte – v Čechách se taková cena nepohybuje ani v korunách:-)
Ve skutečnosti mnoho producentů za TED chtělo, aby to tak zůstalo. Nevěřili totiž, že by organizace mohla přežít, když budou dávat zdarma obsah talků na Youtube. A budou tak volně k dostání všem lidem na světě, kteří mají připojení na internet. Naštěstí to tam ale v roce 2006 někdo prosadil, a od té doby červené logo TED a TEDx stále častěji svítí na obrazovkách spotřebitelů Youtubu. A vzniká tak možnost přepnout z konzumace video-fasfodu na vcelku lahodnou audiovizuální delikatesu.
Dnes už je to dokonce podmínkou! Každý příspěvek, který zazní na TEDxu, musí být umístěn na Youtubue TEDxu.

A pak je tady ještě jedna věc, kvůli které má podle mě tohle vzdělávací hnutí úspěch. Je neziskové. Pořádají ho dobrovolníci. Všichni členové týmu, jedno jestli jsou to matky od dětí, podnikatelé, mámy na mateřské nebo ředitelky zeměkoule to dělají pouze a jenom z radosti a z vlastního přesvědčení, že to má smysl. Takže ani řečníci, ani moderátoři, ani členové programového, komunikačního nebo produkčního týmu za to nežádají finanční honorář.

Odměnou je nám pocit, že podporou vzájemného vzdělávání a sdílením příběhů rosteme – jak osobně, tak jako společnost. Dáváme zaznít nejrůznějším myšlenkám a příběhům, které jsou neobyčejné, lákavé a inspirující. Ale také těm, které nedostávají prostor v médiích, nejsou módní nebo prvoplánově příjemné.
Jako „tedexáci“ věříme, že inspirujeme, bavíme a otevíráme srdce. Tak přijďte na TEDx. Ten nejbližíš bude 6.11. 2021 v Kostele sv. Anny- Pražské křižovatce. A bude boží! A to ne proto, že bude v kostele 🙂
Víc o TEDxPrague 2021 NEVIDITELNÉ/INVISIBLE tady: https://www.tedxprague.cz/udalosti/tedxprague-2021
